U zavisnosti od toga da li je vaš ljubimac odrasla jedinka ili mladunče razlikovaće se i njegove osnovne potrebe. Suština će, naravno, uvek ostati ista, ali različite potrebe etapa razvoja ne treba zanemarivati.
Pod pretpostavkom da većina ljudi svoje ljubimce nabavlja kao mlade jedinke, počeću od potreba mladih b.zmajeva.
Mladi zmajevi
Smeštaj
Za malog b.zmaja nije potreban terarijum istih dimenzija kao za odraslog. Pokazalo se čak da mladi b.zmajevi ispoljavaju veću dozu stresa ukoliko se nalaze u prevelikom terarijumu, teže pronalaze hranu, provode veći deo dana sakriveni i generalno sporije napreduju.
Dimenzije terarijuma za b.zmaja u prvim mesecima života ne treba da budu veće od 60x40x35cm (dužina, širina, visina). Ne treba se previše truditi oko uređivanja ovog prvog terarijuma, jer će on biti podesan samo kratko vreme, nakon čega će biti potrebno zameniti ga većim. Jednostavna postavka olakšaće njegovo održavanje. Dovoljno je da u ovaj terarijumu postavite jedan veći, ravan kamen sa spot lampom nad njim – mesto za sunčanje, jednu dobro učvršćenu granu za penjanje (trening i razonoda) i papirnu prostirku umesto podloge. Neizostavna je i uvb lampa koja je od presudne važnosti za pravilan razvoj vašeg zmaja.
Na nekim sajtovima koji se bave ovim životinjama naišao sam na savet da se, uz sve navedeno, terarijumu za mladog zmaja doda i sklonište u vidu pećine. Po mom iskustvu, ovakav dodatak „prvoj postavci“ terarijuma je ne samo suvišan već i štetan. Mladi zmaj će se često sakrivati u ponuđeno sklonište i tako manje vremena provoditi u sunčanju, što će mu redukovati apetit i usporiti razvoj. Zato je moj savet – bez pećina!
Jačinu sijalice koju ćete koristiti za zagrevanje terarijuma treba odabrati tako da temperatura na poziciji za sunčanje ispod nje bude između 30-35 stepeni celzijusa. Kod odraslih jedinki ta temperatura treba da bude između 35 i 40 stepeni celzijusa, a razlog zbog kojeg se kod mladih zmajeva koristi manja temperatura je manja dimenzija terarijuma u kojoj je teško obezbediti temperaturnu gradaciju, pa samim tim i deo terarijuma sa nižom temperaturom u kome bi životinja mogla da se po potrebi rashladi (mali terarijumi vrlo brzo izjednače temperaturu u svim delovima). Da bi se sprečilo pregrejavanje mladih zmajeva treba se odlučiti za ovaj niži temperaturni raspon sve dok zmaj ne dobije komotniji smeštaj.
Hrana
Mladunci Bradatog Zmaja su večito gladna mala bića. U tom periodu ih treba često i obilno hraniti, jer tada rastu izuzetno brzo. Treba im davati tri obroka na dan, sa po kojim zalogajčićem između njih. Ponekad male proporcije njihovih tela i količina hrane koju su u stanju da pojedu deluju neverovatno. Naravno, ovako obilno hranjenje je potrebno samo u prvim mesecima života. Kasnije, količinu i učestalost hranjenja treba redukovati kako životinja ne bi postala debela, što joj može ugroziti zdravlje. Iako procena o potrebnoj količini hrane pre zavisi od veličine b.zmaja nego od njegovog uzrasta, radi lakše orjentacije moguće je reći da ga je nakon navršenih 7 meseci života dovoljno hraniti jednom dnevno.
Osnovnu hranu u prvim mesecima života čine insekti.
Obratite pažnju: Mladim b.zmajevima ne treba davati tenebriju, ona je izuzetno teška za varenje, što može da predstavlja problem i da izazove zdravstvene smetnje. Bezbedno je koristiti mnoge druge insekte: mlade cvrčke, skakavce, dubije (po meni najbolji izbor)... za koje je bitno da ne budu preveliki kako se b.zmaj ne bi zadavio ili bio u nemogućnosti da ih svari i izbaci (takav problem zna da bude i fatalan). Pravilo koje se preporučuje je da ponuđeni insekt ne sme da bude veći od razmaka između zmajevih očiju.
Insekti prikupljeni u prirodi nisu bezbedna hrana ni za jednog terarijumskog ljubimca. Velika je verovatnoća da u sebi nose različite parazite, otrove iz zagađene prirodne sredine, pa čak i tragove pesticida koji mogu da ubiju životinju. Živu hranu najbolje uzgajajte sami, u urednim i čistim uslovima, ili je nabavljajte od proverenog dobavljača. Ne eksperimentišite, ne isplati se!
Redovno im treba nuditi i hranu biljnog porekla, premda će je mladi b.zmajevi prihvatati sa različitim entuzijazmom. Ne treba odustajati ukoliko je b.zmaj ignoriše, jer će, pre ili kasnije, morati da se navikne i na ovu hranu, koja u kasnijoj dobi njihovog života čini značajan deo redovne ishrane. Svakako, životinjski protein je osnovna potreba u prvim mesecima, pa ga ne treba uskraćivati kako bi se b.zmaj naveo da prihvati i drugačiji obrok. Ovakve metode se mogu primenjivati tek kod starijih tvrdoglavih zmajeva, kada je proces formiranja okončan. Biljna hrana koja se nudi mladim b.zmajevima ista je kao i ona koja se nudi odraslim jedinkama, sa tom razlikom što, na osnovu pomenutog pravila o veličini razmaka između očiju (o čemu je bilo reči kod insekata), treba da bude sitnije iseckana. Vrste pogodne biljne hrane biće naveden u delu o hranjenju odraslih životinja.
Biljnu hranu nikad ne sakupljajte u zagađenim gradskim zonama, kraj puta i sl. i uvek je dobro operite zbog pesticida kojima je moguće bila tretirana. Pazite šta im nudite, neke vrste bilja su štetne za b.zmajeve iako se koriste u ljudskoj ishrani. Spisak biljaka koje su za njih otrovne neverovatno je dugačak. Mnoge od njih su vam često na dohvat ruke, ne eksperimentišite napamet!
Vitaminsko mineralni dodaci su veoma važan deo ishrane tokom celog života svih terarijumskih ljubimaca. Ipak, najnasušniji su u prvim mesecima života kada će zdrav razvoj vašeg b.zmaja u mnogome zavisiti od njihove adekvatne zastupljenosti u ishrani. Mnoge greške koje možete da načinite u ovom uzrastu životinje ne mogu se kasnije ispraviti!
Voda
B.zmajevi koji jedu hranu biljnog porekla, uglavnom će na taj način zadovoljiti veći deo svojih potreba za vodom. Ipak, to ne isključuje potrebu dostupnosti vode, naročito što je u početku količina konzumirane biljne hrane uglavnom simbolična.
Opet, obratite pažnju: Stajaća voda ne pruža stimulans za konzumiranje! Ukoliko postavite plitku činiju sa vodom, malo je verovatno da će voda iz nje biti konzumirana, dok je mnogo izvesnije da će je mladi b.zmajevi, uvek u akciji, prevrnuti i tako nakvasiti podlogu, što će podići vlažnost u terarijumu, a to nam, kod ove vrste zmajeva, nikako nije cilj.
Postoji više načina kojima se b.zmajevi navode da piju vodu.
Način koji ja koristim je sledeći: U terarijum spustim, praznu plitku posudicu (tacnu npr.) i polako počnem u nju da nakapavam vodu. Kapi koje udaraju o tacnu i pune je vodom brzo zainteresuju b.zmajeve i oni ubrzo počinju da piju. Kada se napiju vode, posudicu izvadim iz terarijuma. Na taj način b.zmajevi su uzeli svoje sledovanje vode, a terarijum je ostao suv.
Neki predlažu prskanje terarijuma, ili stakla terarijuma pri čemu b.zmajevi zainteresovano jure kapljice koje se spuštaju. Iako je i ovaj metod delotvoran u smislu skretanja pažnje b.zmajevima na vodu i podsticanja na konzumaciju, on povećava vlažnost terarijuma.
Mladim b.zmajevima vodu treba nuditi barem dva puta nedeljno, dok je odraslima dovoljno i samo jednom.
Kratak rezime
Smeštaj:
• Terarijum dimenzija 60x40x35cm (dužina, širina, visina) dovoljan je za mladog b.zmaja
• Ne držite više zmajeva u istom terarijumu ukoliko želite da vaši ljubimci imaju sve udove na broju
• Ne komplikujte aranžman i ne postavljajte skloništa u vidu pećina
• Obavezno koristite spot lampu i UVB neonku. Pazite na temperaturu!
Hrana:
• Osnovna hrana su insekti, ali ne treba izostavljati ni biljnu hranu
• Izbegavajte tenebriju
• Pazite na veličinu zalogaja: hrana ne treba da bude veća od razmaka između očiju
• Zdravlje ulazi na usta, isto važi i za bolest. Vodite računa o kvalitetu hrane koju dajete; insekti iz prirode nisu hrana za vaše ljubimce; ne eksperimentišite sa nepoznatim biljkama
• Ne izostavljajte kalcijum i vitaminske suplemente u propisanim dozama
Voda:
• B.zmajevi u 90% slučajeva ignorišu stajaću vodu
• Uvećana vlažnost vazduha šteti ovim životinjama